Hogwarts’ta Hangi Dersler Vardı?

NecatiGZL

Kategori Moderatörü
İçerik Yazarı
Ekip Yöneticisi
Kategori Moderatörü
Katılım
5 May 2021
Mesajlar
9
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Harry Potter evreninin devasa büyüklüğü ve içinde barındırdığı süzülen hayaletleri ile ders verilen okulu Hogwarts, birçok kişinin hayalini kurduğu okullardan biri. Harry Potter ve Feslefe Taşı filminde sürekli okuldan davet alması ile başlayan Hogwarts kelimesi filmin her serisine kendisine yer bulmayı başardı. Peki, öğrencilerin çeşitli büyüler öğrendiği Hogwarts’ta hangi dersler vardı?

Hogwarts’ta Hangi Dersler Vardı.jpg


Biçim Değiştirme Dersi

Biçim değiştirme denildiğinde akla ilk olarak büyücünün kendi biçimini değiştirmesi gelse de Hogwarts'ta verilen ders öyle değildi. Profesör McGonagall tarafından öğretilen bu ders, büyücünün karşısındaki bir nesneyi başka forma dönüştürülmesi için verilmiştir. Birine üçüncü bir göz ekleme, bir nesnenin tamamen yok olmasını sağlama ya da bir kitabı konuşan bir canlı haline getirme gibi pek çok büyü bu dersle birlikte yapılıyordu. Harry Potter filmlerinde bu dersin olduğu sahneler oldukça keyifli anların yaşanmasını sağlamıştı. Hogwarts’ta hangi dersler vardı? Sorusuna cevaben en çok öğretilen derslerden biri karanlık sanatlara karşı savunmaydı.


Karanlık Sanatlara Karşı Savunma

Harry Potter'ın okula giriş yaptığı andan itibaren en sevmediği hoca olan Severus Snape tarafından verilen derstir. Voldemort başta olmak üzere okulun etrafında gezen karanlık büyücülere karşı kendini savunmaya almak için öğrencilerin gördüğü ders olarak bilinir. Severus'un Harry'nin üstüne çok fazla gittiği sahneler seyircilerin canını sıksa da, bu derslerde öğrendiği Expelliarmus büyüsü ile Voldemort'u yendiği unutulmamalıdır.

Hogwarts’ta Hangi Dersler Vardı?


Sihirli Yaratıkların Bakımı

Harry Potter serisinin filmlerinde sıklıkla karşılaşılan Yasak Orman, sihirli yaratıkların yaşadığı büyülü ve devasa bir ormandı. Sihirli yaratıkların bakımı dersi bu ormana girişin anahtarıydı ve birçok öğrenci bu dersi sevmezdi. Hogwarts'ın bekçisi ve Harry'nin en iyi arkadaşlarından biri olan Hagrid, Profesör Almus Dumbledore tarafından bu dersi vermeye layık görüldü. Sihirli yaratıklara düşkünlüğü ile bilinen Hagrid, bu dersi verirken de oldukça keyifli bir şekilde anlatıyordu. Sihirli yaratıklar ile temas halinde olmak ve onların bakımını üstlenmek için sihirli ormana gittikleri bir sahnede, Şahgaga adını verdikleri sihirli hayvanlardan biri Harry'i sırtına alarak Hogwarts'ın etrafında tur attırmıştı.
 
Üst